Milyonlarca emekliyi bekleyen “sıfır zam” tehlikesi

Türkiye Gazetesi yazarı ve Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş, milyonlarca emekliyi “sıfır zam” tehlikesinin beklediğini yazdı. 

Milyonların maaş artışını 6 aylık enflasyon belirleyecek. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ocak, şubat, mart ve nisan ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Emekliler 4 aylık enflasyona göre yüzde 18.70 oranında zammı şimdiden garantiledi. Kesin rakam mayıs ve haziran rakamlarının açıklanmasıyla ortaya çıkacak. Ancak milyonlarca emekliyi bekleyen sıfır zam tehlikesi bulunduğu kaydedildi

Türkiye gazetesi yazarı Karakaş konu hakkında şunları aktardı:

“Nisan ayları itibarıyla 4 aylık enflasyon farkı %18,72 olarak gerçekleşmiştir. Bugün itibarıyla devlet desteği olmadan sadece bu oransal rakamı kök maaşlarla çarptığımız zaman kök maaşı yaklaşık 8 bin 450 TL ve altında olanlara “SIFIR ZAM” görünmektedir. Beklenti anketlerine göre mayıs ve haziran aylarında gerçekleşmesi muhtemel enflasyon rakamlarını göz önünde bulundurduğumuzda 6 aylık enflasyonun azami %25 seviyesini geçmeyeceğini söyleyebiliriz.

Bu bağlamda 2023 Temmuz ayında olduğu gibi 2024/Temmuz ayında da kök maaşlar üzerinden güncelleme yapılması hâlinde kök maaşı 8.000 TL ve altında kalan milyonlarca emeklinin sıfır zamla karşı karşıya kalarak yine 10.000 TL maaş almaya devam etmesi bahse konu olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir